3 otázky: fitness instruktorka Zuzana Kubáňová

3 otázky: fitness instruktorka Zuzana Kubáňová

V rámci naší iniciativy chceme spolupracovat s odborníky na správný pohyb. Jedním z nich je Zuzana Kubáňová, instruktorka kondičního posilování se zaměřením na funkční trénink. Proto jsme si na ni připravili 3 základní otázky.

Ahoj Zuzko, můžeš se nám představit?

Jmenuji se Zuzana Kubáňová a ke sportu jsem nejspíš byla předurčena odmalička. Nikdo mě nikdy k pohybu nutit nemusel, spíš mě ze všech hřišť a sportovišť často odváděli. Odtahovali. Skoro v zubech. Je to v temperamentu. S tím nic neudělám.

Vystudovala jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. Vzhledem k tomu, že jsem v té době byla výkonnostní hráčkou squashe, tak se specializací na squash.  V něm jsem se stala i mistryní České republiky. Zároveň jsem několikrát vyhrála mistrovství světa v racketlonu. Brzy jsem ale zjistila, že na kurtu nechci trávit celé dny, a rozhodla jsem se více věnovat kondiční a fyzické přípravě. V současné době se zabývám jak individuálními tréninky závodních a reprezentačních sportovců, tak týmovými a skupinovými tréninky.

Proč jsi se zapojila do projektu Zdravý hráč?

Rozhodně jsem „všesportovec“. Vždy jsem měla obrovskou touhu vyzkoušet různé sportovní a pohybové aktivity. Baví mě komplexnost, ale především jsem pokaždé nahlédla pod pokličku jednotlivých sportů a kondiční přípravy k nim. Všechny sporty, kterým jsem se až dosud věnovala, se mi staly neskutečnou školou, jak ve směru osobního psychického i pohybového rozvoje, ale také ve smyslu pochopení principů jednotlivých sportů a k nim přiřazených tréninkových postupů – kondičních, silových a kompenzačních. Když tedy přišla nabídka spolupracovat s Českou asociací esportu na projektu Zdravý hráč, otevřel se mi další obzor, kde se můžu něco naučit. A kde můžu něco naučit i já tebe.

Tvoje tělo, ač se to nezdá, potřebuje ulevit od sezení. Kompenzační cvičení jsou neskutečně důležitá i pro tebe a tvé zdraví. Tvé tělo při několikahodinovém tréninku anebo jen hobby hraní dostává zabrat. Proto je potřeba abys speciálními a jednoduchými cviky stimuloval svaly, které ochabují. Můžeš tím předejít do budoucna spoustě zdravotních problémů.

Co od tebe můžeme čekat?

Probereme si například, co je kompenzační cvičení a jak na něj. Poradím ti vhodné doplňkové sporty, které ti pomůžou protáhnout, posílit a procvičit přesně ty části těla, které sezením u počítače nejvíce trpí. Povíme si, jak správně posilovat včetně konkrétních cviků a naučím tě jednoduchá protahování, která jsou nejlepší prevencí proti zatuhlým a bolavým svalům. Vysvětlím také, proč je silný střed těla pro tvůj výkon ve hrách důležitý. Zkrátka máš se nač těšit.